Ղեկավարվելով ՀՀ հողային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածով, Տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքի 43-րդ հոդվածով, ՀՀ 10.06.2008թ. <<Իրավունքը հաստատող փաստաթղթերը չպահպանված անհատական բնակելի տների կարգավիճակի մասին>> ՀՕ-117-Ն օրենքով, ՀՀ 27.04.2010թ. ՀՕ-50-ն օրենքի դրույթներով, ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի 18.04.2021թ. թիվ 75-ն հրամանով և հիմք ընդունելով Հովիկ Արշալույսի Մուրադյանի դիմումը (ծնված՝ 09.07.1965թ.), որակավորման վկայական ունեցող անձի կողմից կազմված հողամասերի հատակագծերը և այն հանգամանքը, որ բնակավայրերի՝ բնակելի կառուցապատման 0,16634 հա և 0,21706 հա հողամասերը չեն գտնվում Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում, չեն առաջացնում սերվիտուտ` որոշում եմ.
1. Հովիկ Արշալույսի Մուրադյանին (ծնված՝ 09.07.1965թ.) Աիդա Վանիկի Մուրադյանին (ծնված՝ 08.11.1969թ.), Վիգեն Հովիկի Մուրադյանին (ծնված՝ 12.09.1987թ.) և Վարդան Հովիկի Մուրադյանին (ծնված՝ 08.04.1989թ.) պատկանող Ակունք բնակավայր, 15-րդ փողոց 24 հասցեում գտնվող 0,16634 հա հողամասում 1970 թվականին կառուցված բնակելի տուն՝ 37,10 քմ և 24,40 քմ, անասնաշենք՝ 20,10 քմ ճանաչել օրինական, որպես Հովիկ Արշալույսի, Աիդա Վանիկի, Վիգեն Հովիկի և Վարդան Հովիկի Մուրադյանների սեփականություն:
2. Սեփականատերերի կողմից փաստացի օգտագործվող Ակունք բնակավայր 15-րդ փողոց 24 հասցեի (ծածկագիր՝ 05-008-0185-0004) բնակավայրերի՝ բնակելի կառուցապատման 0,16634 հա և Ակունք բնակավայր 16-րդ փողոց, 7-րդ նրբանցք 14 հասցեի (ծածկագիր՝ 05-008-0032-0010) բնակավայրերի՝ բնակելի կառուցապատման 0,21706 հա հողամասերը համաձայն 26.12.2002թ. ՀՕ-510-Ն օրենքի 7-րդ հոդվածի ճանաչվել է նրանց սեփականություն:
3. Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման պահից: