ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ, ք. Վարդենիս, (0269)22031, vardenis.gegharquniq@mta.gov.am
20 մարտի 2025 թվականի N 0251-Ա
ՎԱՐԴԵՆԻՍ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ԱԿՈՒՆՔ ԲՆԱԿԱՎԱՅՐԻ ԲԱՐԵԿԱՄՈՒԹՅԱՆ ՓՈՂՈՑ 3-ՐԴ ՆՐԲԱՆՑՔ 4 ՀԱՍՑԵԻ 0,26086 ՀԱ ԲՆԱԿԱՎԱՅՐԵՐԻ ԲՆԱԿԵԼԻ ԿԱՌՈՒՑԱՊԱՏՄԱՆ ՀՈՂԱՄԱՍԻ, ԲՆԱԿԵԼԻ ՏԱՆ, ՕԺԱՆԴԱԿ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԺԱՌԱՆԳԱԿԱՆ ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածով, Տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքի 43-րդ հոդվածով, Հայաստանի Հանրապետության 10.06.2008թ. <<Իրավունքը հաստատող փաստաթղթերը չպահպանված անհատական բնակելի տների կարգավիճակի մասին>> ՀՕ-117-Ն օրենքով, Հայաստանի Հանրապետության 27.04.2010թ. ՀՕ-50-ն օրենքի դրույթներով, Հայաստանի Հանրապետության Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի 18.04.2021թ. թիվ 75-ն հրամանով և հիմք ընդունելով Ժիրայր Վլադիմիրի Առաքելյանի դիմումը (ծնված՝ 11.04.1965թ.), 23.01.2025 թվականին տրված ըստ օրենքի ժառանգության իրավունքի վկայագրերը` ժառանգական գործեր 137/2005 և 5, որակավորման վկայական ունեցող անձի կողմից կազմված հողամասի հատակագիծը և այն հանգամանքը, որ բնակավայրերի՝ բնակելի կատուցապատման  0,26086 հա հողամասը չի գտնվում Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում, չի առաջացնում սերվիտուտ`որոշում եմ.
1.Վլադիմիր Սամսոնի Եղիազարյանի և Գոհար Ներսեսի Առաքելյանի ժառանգորդ՝ Ժիրայր Վլադիմիրի Առաքելյանին (ծնված՝ 11.04.1965թ.) պատկանող Ակունք բնակավայր, Բարեկամության փողոց, 3-րդ նրբանցք, 4 հասցեում գտնվող հողամասում 1980 թվականին կառուցված բնակելի տուն՝ 12,90քմ, 33,20քմ, ավտոտնակ՝ 17,60քմ, 1963 թվականին կառուցված բնակելի տուն՝ 39,00քմ, 60,30քմ, 1965 թվականին կառուցված մառան՝ 18,00քմ, անասնաշենք՝ 57,30քմ, 1973 թվականին կառուցված կաթսայատուն՝ 2,80քմ ճանաչել օրինական, որպես Ժիրայր Վլադիմիրի Առաքելյանի սեփականություն:
2. Սեփականատիրոջ կողմից փաստացի օգտագործվող Ակունք բնակավայր Բարեկամության փողոց 3-րդ նրբանցք 4 հասցեի (ծածկագիր՝ 05-008-0171-0004) 0,26086 հա բնակավայրերի՝ բնակելի կառուցապատման հողամասը համաձայն 26.12.2002թ. ՀՕ-510-Ն օրենքի 7-րդ հոդվածի ճանաչվել է նրա սեփականություն: